توصیه های کلی برای مدیریت یک سایت موفق

توصیه های کلی

 این روزها همه فروشگاه اینترنتی دارند، شما چطور؟ 

این روزها بیشتر صاحبان کسب‌ وکار، برای افزایش فروش خود تصمیم می‌گیرند که یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنند. اما صرف داشتن یک فروشگاه اینترنتی، فروش شما را افزایش نمی‌دهد و همان‌طور که گفتیم یک فروشگاه اینترنتی موفق باید فروش بالایی داشته باشد و از طراحی و برنامه نویسی تا مارکتینگ و... باید در جهت افزایش فروش باشد. 
اگر به تازگی یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده‌‍اید، حتما این سوال‌ها در ذهن شما ایجاد شده:

  • چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق داشته باشیم؟
  • چگونه فروش اینترنتی خود را بالا ببریم؟
  • چگونه مشتری جذب کنیم؟
  • چگونه فروش بیشتری داشته باشیم؟

1- توضیحات و نقد و بررسی محصول 

مهم‌ترین ویژگی یک فروشگاه اینترنتی، توضیحات محصول و نقد و بررسی آن است. مشتریان به فروشگاه شما می‌آیند تا بتوانند ویژگی‌های محصولات مختلف را مشاهده کرده، در صورت تمایل آن‌ها را مقایسه کنند و در نهایت تصمیم به خرید بگیرند. به همین علت باید سعی کنید توضیحات محصولات شما کامل باشد و هیچ سوالی برای مشتری باقی نگذارد.
قسمت نظرات یا نقد و بررسی هم کمک کننده است. مشتریان ترجیح می‌دهند از تجربه خرید افراد دیگر استفاده کنند و میزان رضایت یا نارضایتی خریداران قبلی در انتخاب و خرید آن‌ها موثر است. قسمت ارائه نظرات یا نقد و بررسی، حتی بسیار بیشتر از توصیف‌های تولیدکننده تاثیرگذار است و باعث جلب اعتماد می‌شود.

2- فیلم و تصویر محصول 

در خرید اینترنتی برای بررسی ظاهر محصول، تنها آیتمی که در اختیار مشتریان قرار دارد، تصاویر محصولات است. هر چقدر عکس‌های بیشتر و با کیفیت‌تری در اختیار مشتریان قرار بدهید، برای انتخاب بهتر به آن‌ها کمک کرده‌اید و تجربه خرید بهتری را برای آن‌ها رقم خواهید زد. زیبایی بصری در خرید مشتری و جذابیت فروشگاه اینترنتی شما بسیار موثر است. از همه زوایای مختلف محصول عکس بگذارید. تصاویر سه بعدی در فروش بعضی از محصولات موثر است. 
برای گرفتن عکس‌های با کیفیت لازم نیست حتما دوربین حرفه‌ای داشته باشید، با تلفن‌های هوشمند که دوربین با کیفیت دارند هم می‌توانید تصاویر خوب و با کیفیت بگیرید. اگر فیلمی از نحوه کارکرد محصول یا کالای خود دارید، حتما در سایت قرار دهید.

3- سرعت بارگذاری سایت 

سرعت سایت از آیتم‌های بسیار تاثیر گذار در خرید است. مشتریان ترجیح می‌دهند هنگام خرید و انتخاب محصولات، تصاویر و صفحه‌ها با سرعت قابل قبولی برایشان بارگذاری شوند. تحقیقات نشان می‌دهد در صورتی که محتوای وب‌سایت در ۴ ثانیه بارگذاری نشود، از هر ۴ کاربر که به یک وب‌سایت سر می‌زند، 1 نفر از آن‌ها وب سایت را ترک می‌کند. بخش دیگری از تحقیقات نشان می‌دهد که تاخیر یک ثانیه‌ای در پاسخ صفحه می‌تواند منجر به کاهش ۷ درصدی تبدیلها شود.

4- انتخاب سرویس حمل و نقل مناسب 

آنچه در نهایت در ذهن مشتری باقی می‌ماند، تجربه خوب تحویل است. محصول شما هرچقدر هم ارزشمند باشد، اگر مشتری از فرآیند تحویل محصول شما راضی نباشد به احتمال زیاد، دیگر برای خرید به وب سایت شما مراجعه نمی‌کند. به همین دلیل انتخاب یک سرویس دهنده حمل و نقل مناسب جزو اولویت‌های اول راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی است. 
برای انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات حمل و نقل فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید که این فاکتورها فقط مربوط به بودجه شما و ارزان بودن خدمات شرکت حمل و نقل نیست! عوامل زیادی مانند ظاهر مناسب پیک، بسته‌بندی مناسب، تحویل به موقع، امنیت و... از مواردی است که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. زیرا به دست آوردن مشتری سخت است و نگه داشتن مشتری از آن سخت‌تر! 

5- سرعت و امنیت 

سرعت رسیدن محصولات و سالم رسیدن آن‌ها اهمیت زیادی دارد. شرکت حمل و نقلی پیدا کنید که در کنار سرعت مناسب، به شما این اطمینان را بدهد که بسته های شما به سلامت به دست مشتری می‌رسد. اگر یک کارآفرین باشید، اهمیت این موضوع را بیشتر درک خواهید کرد. قرار نیست ضرری که شرکت حمل و نقل به محصول شما وارد می‌کند را شما بپردازید! 

6- تخفیف‌ها 

تخفیف‌ها مشتریان را ترغیب به خرید می‌کنند و باعث افزایش فروش می‌شوند. سعی کنید در دوره‌های زمانی مختلف برای بعضی از محصولات تخفیف اعمال کنید؛ مانند ارائه کدهای تخفیف، تخفیف در صورت رسیدن سقف فاکتور به حد خاصی،  تخفیف‌های ویژه مناسبت‌های خاص و ... 

7- روش‌های مختلف پرداخت 

همیشه به مشتریان خود حق انتخاب بدهید، هم در ارائه انواع مختلف محصولات و هم در شیوه و روش‌های پرداخت. اینکه کاربر یا مشتری بفهمد حق انتخاب دارد و مجبور نیست فقط از روشی که شما برای او انتخاب کرده‌اید استفاده کند، حس بسیار خوبی را برای او به همراه دارد. 
شما می‌توانید علاوه بر پرداخت آنلاین و فیش واریزی، گزینه پرداخت در محل یا پس‌کرایه را هم در سایت فعال کنید. گزینه پرداخت در محل به دلیل پرداخت مبلغ پس از دریافت محصول یا کالا توسط مشتری، می‌تواند حس اعتماد آن‌ها را بالا ببرد. این روش مخصوصا در فروشگاه‌های اینترنتی نوپا که هنوز اعتماد افراد به آن‌ها بالا نرفته و مخصوصا برای خریدهای بار اول، خیلی مفید است. 

8- استفاده از شبکه‌های اجتماعی 

در شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته باشید. حضور موثر در شبکه‌های اجتماعی به تعامل بهتر شما با کاربران کمک می‌کند و از طرفی باعث بهبود رتبه سئو سایت شما می‌شود. 
شما می‌توانید با به روز نگه داشتن محتوای شبکه‌های اجتماعی تخفیف‌ها و محصولات جدید را به کاربران خود اطلاع دهید و باعث افزایش فروش و ترافیک سایت‌تان شوید. 

9- پشتیبانی خوب 

هر بازدیدکننده، یک مشتری بالقوه برای فروشگاه شما محسوب می‌شود. پاسخ به درخواست مشتریان را همیشه در اولویت قرار دهید. این امکان وجود دارد که مشتریان‌تان را به دلیل بی‌توجهی به درخواست آن‌ها، از دست بدهید پس سعی کنید همیشه آنلاین و در دسترس باشید. در حین فرآیند خرید و بعد از آن هم باید پاسخگوی مشتریان باشید تا احساس بهتری از خرید داشته باشند.