فرش کف ابریشم

الیاف فرش دستباف همواره یکی از نقاط قوت و برتری آن‌ها نسبت به فرش‌های ماشینی و الیاف مصنوعی بوده است. اما همین نخ‌های استفاده شده در قالی‌ها نیز دارای انواع مختلفی می‌باشند، شامل پشم، ابریشم، کرک و کتان که چهار جنس اصلی الیافی هستند که در بافت قالی‌ها استفاده می‌شوند و می‌توانند در چله‌ها و پرزهای قالی مورد استفاده قرار بگیرند.

در این بخش، قصد داریم در ابتدا پس از بررسی ویژگی‌های انواع الیاف فرش دستباف، به سراغ نحوه استفاده این نخ‌ها در قالی‌ها برویم و به نوعی انواع فرش را بر اساس نوع نخ بیان کنیم.

الیاف فرش دستباف

همانطور که بیان شد، چهار نوع اصلی الیاف فرش دستباف عبارتند از: پشم، ابریشم، کرک و کتان. با استفاده از هرکدام از این الیاف، فرش دستباف با مشخصات خاص خود به وجود می‌آید. بنابراین، اگر دنبال خرید فرش هستید، حتماً ویژگی‌هایی که انتظار دارید، با جنس نخ‌های آن را مطابقت دهید تا سازگاری داشته باشند.

پشم: الیافی با کیفیت

در بین الیاف فرش دستباف، پشم به عنوان مهمترین آنها معرفی می‌شود. در ایران، در بخش‌های مختلفی از کشور، گوسفندانی پرورش داده می‌شوند که پشم آنها برای بافت فرش دستباف به کار می‌رود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد پشم گوسفندان ایرانی به خاطر قطر و کیفیت بالایی که دارند، برای استفاده در صنعت قالی‌بافی بسیار مناسب هستند. بهتر است بدانید که قطر استاندارد پشم برای استفاده در بافت فرش ۳۰ تا ۴۰ میکرون می‌باشد. همچنین، در مورد این الیاف، نکاتی دیگر نیز وجود دارد:

 • استفاده از پشم گوسفندان نواحی کوهستانی با آب و هوای معتدل، گزینه‌ی مناسبی برای قالی‌بافی می‌باشند.
 • در رنگرزی فرش دستباف، توصیه می‌شود که دنبال پشم‌های سفید رنگ باشید، زیرا قدرت رنگ‌پذیری بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارند.
 • فصل چیده‌شدن پشم گوسفندان نیز بر کیفیت آن تأثیرگذار است و پشم‌های بهاری از پشم پاییز بهتر است.
 • انجام شستشوی پشم یکی از مراحل مهم در ایجاد الیاف با کیفیت می‌باشد. وجود انواع ناخالصی در پشم‌ها مانند شن و ماسه، چربی بدن حیوان، ادرار و عرق حیوان و... به شدت کیفیت کار را کاهش می‌دهند.

کتان و پنبه: رایجترین الیاف فرش دستباف

در بین الیاف فرش دستباف، بیشترین استفاده به کتان یا پنبه تعلق دارد. این الیاف به عنوان رایج‌ترین و پرکاربردترین گزینه‌ها شناخته می‌شوند. استفاده از پنبه برای تار و پود فرش‌های ایرانی امری کاملاً رایج است و این انتخاب دلایل متعددی دارد که به برخی از آنها پرداخته خواهد شد:

 • استحکام بالا: پنبه نسبت به الیاف دیگر مانند پشم و ابریشم دارای استحکام بیشتری است.
 • مقاومت در برابر آفت‌ها: پنبه مقاومت بالایی در برابر آفت‌ها دارد. آفت‌هایی مانند بید تمایلی به خوردن پنبه ندارند که این باعث می‌شود در صورت بیدخوردگی، تنها قسمت پرزهای فرش آسیب ببیند و تار و پود آن مورد آسیب قرار نگیرد.
 • محبوبیت در بافت‌های درشت: پنبه برای بافت‌های درشت، مانند فرش‌های ایرانی، بسیار مناسب است و به عنوان یک انتخاب محبوب شناخته می‌شود.

باید توجه داشت که از الیاف کتان یا پنبه برای پرز قالی استفاده نمی‌شود.

ابریشم: گران‌ترین الیاف فرش دستباف

گزینه بعدی که در بررسی نخ‌ها و الیاف فرش دستباف به آن پرداخته می‌شود، ابریشم است. این الیاف از پیله کرم ابریشم به دست می‌آید و در نسبت مساوی به قطر، دارای استحکام بالاتری نسبت به پشم می‌باشند.

دلیل اصلی قیمت بالاتر فرش‌های بافته شده با ابریشم نسبت به سایر الیاف، زحمت بسیار زیادی است که در فرایند بافت آنها صرف می‌شود. استفاده از الیاف ابریشمی در بخش‌های مختلف قالی‌بافی امکان‌پذیر است و برای برق و جلا دادن و برجسته نمایاندن طرح و نقش، از این الیاف استفاده می‌شود.

کرک (پشم مرینوس): الیافی کمیاب و گران

در بسیاری از موارد، ادعا می‌شود که فرش‌های دستباف بافته شده از الیاف کرکی هستند، اما زمانی که به قیمت آنها نگاه می‌کنید، این موضوع کمی دور از واقعیت است. دلیل این موضوع استفاده از پشم‌های ظریف خارجی مانند "مرینوس" است و به اشتباه و یا از روی عمد به نام فرش‌های کرکی معرفی می‌شوند.

استفاده از کرک تنها برای فرش‌های ظریف و گرانبها منطقی است، زیرا مقدار آن نسبت به پشم و پنبه بسیار کمتر است.

در این بخش از بازار فرش دستباف دفه زن می توانید فرش‌ های کف ابریشم  را مشاهده کنید. درصد ابریشم به کار رفته در این فرش ها بسیار بیشتر از فرش های گل ابریشم می باشد و زمینه این فرش ها تماما از ابریشم بافته شده است . برای بافت این فرش ها از رشته های ابریشم در کنار رشته های پشمی و پنبه ای استفاده شده است . چله  یا ریشه این فرش ها معمولا از  ابریشم می باشد .

-

آشنایی با فرش‌های کف ابریشم 

-

فرش‌های دستباف کف ابریشم: ویژگی‌ها، مناطق بافت و مزایای آنها

ویژگی‌های فرش‌های دستباف کف ابریشم

فرش‌های دستباف کف ابریشم از جمله ارزشمندترین و باکیفیت‌ترین انواع فرش‌های ایرانی هستند. زمانی که در زمینه فرش به جای پشم از ابریشم استفاده می‌شود، به آن فرش "کف ابریشم" گفته می‌شود. این نوع فرش‌ها دارای سطح ابریشمی بیشتری هستند که به درخشندگی و براقیت آنها می‌افزاید. در مقایسه با فرش‌های گل ابریشم که تنها در بخش‌های مشخصی از فرش از ابریشم استفاده می‌شود، درصد ابریشم در فرش‌های کف ابریشم بسیار بیشتر است.

در این فرش‌ها، تار یا چله فرش که در طول فرش قرار دارند، معمولاً از جنس ابریشم است. پود که رشته‌ها و الیافی هستند که در عرض فرش قرار می‌گیرند، اغلب از جنس پنبه می‌باشد. پرزهای زمینه و کف فرش، یعنی الیافی که گره‌های فرش را ایجاد می‌کنند، نیز از جنس ابریشم هستند. استفاده از ابریشم به جای پشم در زمینه فرش، باعث می‌شود که فرش‌های کف ابریشم نرم‌تر، لطیف‌تر و براق‌تر از فرش‌های پشمی باشند.

مناطق بافت فرش‌های کف ابریشم

فرش‌های کف ابریشم عمدتاً در مناطقی بافته می‌شوند که دارای سنت و سابقه‌ای قوی در تولید فرش‌های دستباف هستند. برخی از این مناطق عبارتند از:

 1. تبریز: شهر تبریز یکی از مراکز مهم بافت فرش در ایران است و فرش‌های کف ابریشم تبریز به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه و طراحی‌های زیبا شهرت جهانی دارند.
 2. قم: قم نیز یکی دیگر از مراکز تولید فرش‌های ابریشمی است. فرش‌های قم به دلیل طرح‌های خاص و استفاده از رنگ‌های طبیعی مورد توجه هستند.
 3. کاشان: کاشان با تاریخچه‌ای طولانی در تولید فرش‌های دستباف، یکی دیگر از مراکز مهم بافت فرش‌های کف ابریشم است.
 4. نائین: فرش‌های نائین نیز به دلیل طرح‌های ظریف و استفاده از ابریشم مرغوب بسیار معروف هستند.

مزایای فرش‌های کف ابریشم نسبت به فرش‌های دیگر

 1. درخشندگی و براقیت: استفاده از ابریشم در پرزهای زمینه و کف فرش باعث می‌شود که این فرش‌ها براق و درخشان باشند و جلوه‌ای زیبا و منحصر به فرد به دکوراسیون داخلی ببخشند.
 2. لطافت و نرمی: ابریشم از جمله الیافی است که بسیار نرم و لطیف است. این ویژگی باعث می‌شود که فرش‌های کف ابریشم بسیار دلپذیر و راحت برای نشستن و راه رفتن باشند.
 3. دوام و ماندگاری: علی‌رغم لطافت، ابریشم ماده‌ای بسیار مقاوم و بادوام است. فرش‌های کف ابریشم با نگهداری مناسب می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند.
 4. ارزش هنری و سرمایه‌گذاری: فرش‌های دستباف کف ابریشم به دلیل زمان و دقتی که در بافت آنها صرف می‌شود، دارای ارزش هنری بالایی هستند. این فرش‌ها می‌توانند به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز محسوب شوند.
 5. طرح‌ها و نقش‌های زیبا: فرش‌های کف ابریشم معمولاً دارای طرح‌ها و نقش‌های پیچیده و زیبا هستند که هنر و فرهنگ ایرانی را به خوبی نمایش می‌دهند.

نتیجه‌گیری

فرش‌های دستباف کف ابریشم نه تنها نمایانگر هنر و فرهنگ غنی ایرانی هستند، بلکه به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردشان، انتخابی عالی برای تزئین و زیباسازی فضای داخلی به شمار می‌آیند. درخشندگی، لطافت، دوام و ارزش هنری بالای این فرش‌ها، آنها را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان به فرش‌های دستباف تبدیل کرده است. مناطق مختلف ایران با تاریخچه‌ای طولانی در بافت این نوع فرش‌ها، همچنان به تولید آثار هنری ارزشمند ادامه می‌دهند که تحسین‌برانگیز است.

-

اگر به دنبال فرش هایی هستید که برای بافت آنها از مواد و مصالح دیگر استفاده شده باشد ، از راهنمای زیر استفاده نمایید . در راهنمای زیر می توانید فرش مورد نظر خود را با توجه به جنس مواد تشکیل دهنده فرش دسته بندی شده اند جستجو کنید  .

-

1. فرش تمام پشم (پشم در پشم )

-

استفاده از الیاف پشم برای هر دو قسمت چله و پرز، مواردی که در مناطقی با دسترسی محدود به پنبه رایج است، بسیار معمول است. این نوع بافت بیشتر به عنوان یک نوع بافت سنتی تلقی می‌شود و زمانی که هم چله و هم پرزها از پشم باشند، بافته ضخامت و زبری بیشتری پیدا می‌کند و به نوعی برای مکان‌های پر رفت‌وآمد، مناسب می‌شود.

برای مشاهده فرش تمام پشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

2. فرش پشم (پشم - کتان/پنبه)

-

الیاف پشم برای استفاده در بخش گره های فرش و ایجاد بافت توده فرش بسیار مناسب هستند.اما برای استفاده در بخش چله فرش (رشته هایی که در تمام فرش از بالا تا پایین کشیده شده و گره ها بر روی آنها زده می شود) تأکید زیادی بر استفاده از کتان یا پنبه شده است زیرا این الیاف برای چله‌ها مناسب تر می باشد. الیاف کتان از ساقه گیاهی به نام فلاکس استخراج می‌شوند و کشت این گیاه به صورت سالانه انجام می‌شود و الیافت پنبه از گیاه پنبه تولید می گردد. فرش‌های پشم چله و یا ریشه کتان یا پنبه به عنوان معمول‌ترین نوع فرش‌های درشت باف، در روستاها و شهرهای کوچک تولید می‌شوند. 

برای مشاهده فرش پشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

3. فرش کرک (پشم مرینوس - کتان/پنبه)

-

 وقتی که بدن حیواناتی مانند بز، شتر، گوسفند و شانه می‌خورد، الیاف ریز و ظریفی در دندانه شانه‌ها می‌مانند که به آن کرک گفته می‌شود. کرک ذاتا الیاف ریزتر و لطیف‌تری از پشم گوسفند است. تهیه کرک‌های مرغوب مشکل‌تر از پشم است. بیشتر فرش های موجود در بازار که به نام فرش کرک شناخنه می شوند در واقع از کرک تهیه نشده است و از نوعی پشم خارجی که معمولا در کشور استرالیا و کره جنوبی تولید می شود و به نام پشم یا کرک مرینوس شناخته می شود استفاده شده است واین پشم های مرینوس از پشم های معمولی بسیار لطیف تر و نرم تر می باشند و شباهت زیادی به کرک دارند .

برای مشاهده فرش کرک در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

4. فرش پشم - ابریشم (گل ابریشم)

-

استفاده از پرزهای کرک یا پشمی و چله‌های ابریشمی یکی دیگر از روش‌های استفاده از الیاف فرش دستباف است که بسیار کمتر اتفاق می‌افتد. زمانی که در پرزها از ابریشم به میزان زیادی استفاده شود و نقوش و حاشیه‌ها با ابریشم بافته شود، از اصطلاح "قالی گل ابریشم" برای آن استفاده می‌شود. این نوع فرش در شهرهایی مانند اصفهان و تبریز بافته می‌شود.

برای مشاهده فرش گل ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

5. فرش تمام ابریشم

-

در این نوع فرش، هم چله‌ها و هم پرزها از جنس ابریشم است ولی پود آنها از پشم یا از الیاف پنبه یا کتان می باشد. این فرش‌ها به عنوان یک قالی نفیس محسوب می‌شوند و نیازمند مراقبت ویژه‌ای هستند. زیرا فرش‌های بافته شده از این نوع نخ و الیاف دارای زیبایی فوق‌العاده‌ای هستند و قیمت بالایی دارند. توصیه می‌شود این قالی‌ها را در محل‌های کم تردد قرار داد تا از فرسودگی سریع آنها جلوگیری شود.

پود فرش عبارت است از رشته نخ هایی که به صورت موازی یکدیگر از بین نخ های تار گذشته و به طور افقی در دار فرش عبور داده می شوند. جنس این نخ ها معمولاً در فرش های عالی ابریشم و در فرش های خوب از پشم و در قالی های متوسط تا معمولی نخ پنبه است. البته باید دانست که استفاده نخ پنبه ای برای پود به واسطه محکم بودن و همچنین عدم کشش زیاد آن برای فرش مناسب تر میباشد.پود در فرش های دستباف در مرکز فرش هرار دارد و دیده نمیشود و زیر پرز های فرش قرار دارد . پرز (خواب) فرش، سطح خارجی آن را تشکیل می دهد که به وجود آمدن طرح و رنگ های مختلف در فرش به واسطه وجود آن هاست. جنس پرز فرش را در قالی های ممتاز و عالی ابریشم و در سایر قالی ها پشم تشکیل می دهد.

برای مشاهده فرش تمام ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

6. فرش تار و پود ابریشم

-

فرش‌های ابریشم و تمام ابریشم با یکدیگر تفاوت دارند. فرش ابریشم، فرشی است که تارها، گره‌ها و ریشه‌های آن از ابریشم بوده و پودها از پشم. به این نوع فرش‌ها "فرش تار ابریشم" می‌گویند. اما در فرش تمام ابریشم، هم تار و هم پودش از ابریشم است و به آن "فرش تار و پود ابریشم" می‌گویند. بافتن این نوع فرش کار سختی است که باعث کمیابی آن می‌شود.

برای مشاهده فرش تار و پود ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .

-

اگر در این بخش از بازار انلاین فرش دستباف دفه زن  محصولی را مشاهده نمی کنید  به این معنی می باشد که تا به امروز ، فروشندگان فرش که با بازار آنلاین فرش دستباف دفه زن همکاری می کنند فرش های کف ابریشم  را  در بازار عرضه نکرده اند .

-

در این صورت شما می توانید از بخش تماس با ما ، (برای ورود به بخش تماس با ما بر روی این قسمت کیلیک کنید) در مورد فرشی که تمایل به خرید آن را دارید برای ما پیام گذاشته  شماره تماس خود  یا ایمیل خود را وارد کنید تا در اولین فرصت فروشگاهی را که فرش مورد نظر شما را داشته و از نظر قیمت فرش و فاصله فروشگاه با شما در بهترین شرایط می باشد به شما معرفی کنیم .

-

اگر در این دسته بندی محصولی مطابق با سلیقه خود را مشاهده نکردید

-

اگر در این بخش محصولی را که از نظر رنگ ،  اندازه ، طرح ، قیمت و و یا سایر فاکتور های مد نظر شما  مطابقت داشته باشد مشاهده نمی کنید می توانید محصول مورد نظر خود را مستقیما به ما سفارش دهید . ما فرش مورد نظر شما را در بین محصولات  بیش از 500 فروشگاه و تولیدی فرش دستباف که با مجموعه ما همکاری می کنند جستجو کرده و یافته و به شما معرفی خواهیم کرد.

برای سفارش فرش مورد نظر خود بر گزینه ( فرم سفارش خرید فرش ) و  یا  بر روی ( اینجا ) کیلیک کنید و در فرم باز شده مشخصات محصول خود را درج نمایید تا همکاران ما در اولین فرصت فرش مورد نظر شما را پیدا کرده و نتیجه را به شما اطلاع دهند .

-

مشاهده تمام محصولات عرضه شده در بازار فرش دستباف دفه زن

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  محل فروشگاه فرش دستباف  ) طبقه بندی شده اند، (  اینجا  ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  انواع و سبکهای فرش  )دستباف طبقه بندی شده اند،( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( منطقه بافت فرش  ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا )را کیلیک کنید .

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  قیمت فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( شکل فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( سایز و اندازه فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس قدمت و ( سن فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( رنگ فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس نوع الیاف به کار رفته در فرش و  ( جنس و مواد  فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.


فیلترها
 • قیمت
 • منطقه بافت
 • محل فروشگاه
 • سبک فرش
 • طرح و مارک فرش
 • نقشه فرش
 • سایز
 • رنگ
 • سن فرش
 • شکل
 • 14‎میلیون
 • 450‎میلیون

میلیون  –  میلیون

ارسال رایگان

نظرات

هیچ داده ای یافت نشد

نوشتن نظر