فرش مدرن

با گسترش سبک زندگی مدرن ،استفاده از فرش دستباف مدرن در کنار فرش سنتی ایرانی نیز گسترش پیدا کرده است .در واقع مهم ترین تمایز میان یک فرش سنتی ایرانی و فرش دستباف مدرن ، نقشه های آن فرش می باشد .

به طور کلی در نقشه فرش سنتی ایرانی ، استفاده از یک طرح مرکزی و حاشیه های متقارن آن (مانند نقشه لچک ترنج) رایج است است اما در نقشه یک فرش دستباف مدرن بیشتر از خطوط هندسی منتظم و گاها پراکنده ، البته با نقش و نگار و جزییات کم تر نسبت به فرش سنتی، استفاده می شود. بنابراین، می توان گفت سادگی یکی مهم ترین از ویژگی های فرش دستباف مدرن است. بسیاری از نقشه ها در فرش دستباف مدرن،تلفیقی از سنت و مدرنیته است که علاوه بر نسل جوان، رضایت طرفداران دکوراسیون های کلاسیک و سنتی را نیز در برداشته است. این نوع از نقشه ها در بسیاری از فرش های عشایری مانند فرش قشقایی، فرش نهاوند، فرش بختیاری و …استفاده می شود.
 
وقتی واژه فرش مدرن به گوش می‌خورد، ربط دادن آن به فرش‌های دستبافت قابل پذیرش‌تر است؛ اما باید بدانید که طرفداران فرش‌های دستبافت نیز ترجیح می‌دهند تا طرح این فرش‌‌ها از شلوغی و رنگ‌های زیاد دور شده و فرش‌های دستبافتی با طرح و نقشه مدرن و فانتزی امروزی داشته باشند. 

فرش مدرن دارای ویژگی‌هایی مختلفی است که از این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 - دارای طرح‌های ساده با اشکال هندسی ساده، حجیم و با فاصله زیاد است.

2 - در این فرش‌ها عموما طرح‌ها با یک رنگ مشخص از هم جدا شده و مرز‌ها کاملا مشخص و دقیق هستند.

3 - الیاف رایج در بافت فرش‌های مدرن دستبافت پنبه و ابریشم است.

4 - در اکثر فرش‌های مدرن، طرح‌ها ساده و کم نقش و نگار بوده و برای بافت طرح‌ها از دو الی سه رنگ به‌ویژه رنگ نقره‌ای و دلفینی استفاده می‌شود.

تفاوت فرش مدرن و کلاسیک از نظر دکوراسیون و بافت

در یادگیری تفاوت فرش مدرن و کلاسیک خوب است تفاوت این دو سبک را در دکوراسیون و نوع بافت نیز بررسی کنیم.

آیا فرش مدرن و کلاسیک از نظر بافت تفاوتی با یکدیگر دارند؟

باید گفت که در بافت فرش دستبافت مدرن و کلاسیک تفاوت‌هایی وجود دارد؛ به این‌صورت که در مدل‌های کلاسیک استفاده از پشم نسبت به سایر الیاف رایج‌تر است، در حالی‌که در فرش‌های دستبافت مدرن، بیش‌تر از ابریشم و پنبه استفاده می‌شود و همین دلیل است که باعث کیفیت بهتر و بالاتر فرش‌های دستبافت مدرن نسبت به فرش‌های دستبافت کلاسیک است. 
یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین موارد تفاوت فرش مدرن و کلاسیک، ست شدن آن‌ها با دکوراسیون مدنظر شما است. هر کدام از این فرش‌ها برای محیط خاصی متناسب هستند. می‌توان گفت مهم‌ترین عنصر و مولفه دکوراسیون مدرن، سادگی و آرامش است.
امروزه با توجه به گرانی مسکن، متراژ خانه‌ها بسیار کوچک‌تر شده است، به همین دلیل دکوراسیون مدرن بهترین گزینه است؛ زیرا این نوع طراحی موجب بزرگ جلوه دادن آپارتمان شما می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشید که تنها گزینه مناسب برای خانه‌های امروزی فرش‌های مدرن نیستند. فرش‌های کلاسیک دارای تنوع رنگ‌بندی بسیار فراوانی هستند و شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌بندی ملایم و روشن، جان تازه‌ای به کوراسیون منزل خود ببخشید. اگر طرفدار چیدمان‌های کلاسیک با مبل‌های چوبی و پرده‌های سنتی و جزئیات فراوانی هستید، فرش‌های کلاسیک انتخاب مناسبی برای شما هستند.

در بازار انلاین فرش دستباف دفه زن ما فرش های مدرن را بر اساس سبک های آنها در گروه های فرش با طرح مدرن ، فرش هایی با طرح های کهنه نما ، فرش های  تکه دوزی و کلاژ و فرش های رنگ شده تقشیم بندی کردیم.

فرش های با طرح مدرن :

با گسترش سبک زندگی مدرن ،استفاده از فرش دستباف مدرن در کنار فرش سنتی ایرانی نیز گسترش پیدا کرده است .در واقع مهم ترین تمایز میان یک فرش سنتی ایرانی و فرش دستباف مدرن ، طرح های آنها وتزینات استفاده شده در فرش می باشد .

به طور کلی در نقشه فرش سنتی ایرانی ، استفاده از یک طرح مرکزی و حاشیه های متقارن آن (مانند نقشه لچک ترنج) رایج است است اما در نقشه یک فرش دستباف مدرن بیشتر از خطوط هندسی منتظم و گاها پراکنده ، البته با نقش و نگار و جزییات کم تر نسبت به فرش سنتی، استفاده می شود. بنابراین، می توان گفت سادگی یکی مهم ترین از ویژگی های فرش دستباف مدرن است. بسیاری از نقشه ها در فرش دستباف مدرن،تلفیقی از سنت و مدرنیته است که علاوه بر نسل جوان، رضایت طرفداران دکوراسیون های کلاسیک و سنتی را نیز در برداشته است. این نوع از نقشه ها در بسیاری از فرش های عشایری مانند فرش قشقایی، فرش نهاوند، فرش بختیاری و …استفاده می شود.

برای مشاهده فرش های با طرح مدرن در بازار انلاین فرش اینجا را کیلیک کنید .

فرش هایی با طرح کهنه نما :

در توضیح فرش کهنه نما می توان گفت طرح ها و نقشه فرش های سنتی که با روش های صنعتی، ظاهری کهنه و عتیقه به خود گرفته اند را وینتیج یا کهنه نما می گویند.
الگو و طرح فرش های قدیمی و سنتی، هنری نفیس و ماندگار است اما امروزه بسیاری اعتقاد دارند فرش های سنتی کمتر با دکوراسیون های جدید و مدرن هماهنگ می شوند. اما فرش های وینتیج با طرح های پر پیچ و خم بسیارشان گرچه تا از همان نقشه های اصیل پیروی می کنند اما می توانند جوابگوی دکوراسیون مدرن هم باشند.
امروزه همه ما بارها اسم فرش های جدیدی مانند طرح های مدرن یا کهنه نما را شنیده ایم اما شاید اطلاعات کمی نسبت به اینکه چطور این نوع طراحی وارد بازار فرش ماشینی شد داشته باشیم در اینجا مختصر توضیحی در ارتباط با تاریخچه فرش کهنه نما میدهیم.
فرش کهنه نما از جمله فرش هایی است که امروزه طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده و از آنجا که فرش کهنه نما به فرش هایی با قدمت بالا بسیار شباهت دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. فرش کهنه نما به فرشی می گویند که در ان شدت رنگها کاهش یافته. به همین دلیل امروزه کسانی که در تولید فرش فعالیت دارند ، فرش کهنه نما را از فرش نو و جدید تهیه می کنند و با استفاده از ترفند های خاصی اقدام به کهنه نما کردن فرش می کنند.
این فرشها فقط مختص به ایران نیست و در کشورهای اروپایی نیز مشتریان زیادی دارد و در اصطلاح لاتین به آن وینتج نیز گفته می شود و به علت ظاهر و جلوه ای که دارد به فرش های دستباف قدیمی بسیار شباهت دارد و به محیط منزل شما اصالت خاصی می بخشد.
در عصر جدید استفاده از فرش کهنه نما در دکوراسیون منزل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کسانی که به دکوراسیون های کلاسیک علاقمند هستند به طور معمول فرش های دستباف یا کهنه نما را به سایر فرش ها ترجیح می دهند.

برای مشاهده فرش های کهنه نما  در بازار انلاین فرش اینجا را کیلیک کنید .

فرش های  تکه دوزی و کلاژ:

فرش کلاژ یا فرش چهل تیکه (به فرانسوی collage به معنای چسباندن می باشد)، از کنار هم قرار دادن تکه هایی از چند فرش مختلف که آسیب دیده یا کهنه شده اند به وجود می آید. البته همه فرش های چهل تکه از کنار هم قرار گرفتن چهل تکه فرش به وجود نمی آیند. بلکه بیشتر این فرش ها کمتر از 40 تکه دارند. به خصوص در سایز های کوچک مثل قالیچه یا فرش 6 متری.
مزایای استفاده از فرش کلاژ
یکی از مزایای استفاده از فرش کلاژ، سازگاری آن با انواع دکوراسیون منزل است. هیچ فرقی نمی کند که دکوراسیون داخلی منزل شما از نوع مدرن است یا کلاسیک، در هر صورت نقش های متنوع فرش چهل تکه می تواند زیبایی خاصی به دکوراسیون ببخشد.
یکی دیگر از مزای استفاده از کلاژ فرش، تنوع طرح و رنگ آنها است. این موضوع باعث می شود تا با سلیقه های مختلف سازگاری کامل داشته باشد.
فرش چهل تکه باعث شده که از فرش های کهنه و قدیمی نیز باز دیگر استفاده شود و همچنین از فرش هایی که به علت های مختلف مانند آتش سوزی و یا رطوبت و ... آسبب دیده اند و کاربردی ندارند، بار دیگر استفاده شود.
به علت دارا بودن آستر چرمی، فرش چهل تکه دارای استحکام و مقاومت بالایی بوده و روی سرامیک سر نمی خورد.
فرش چهل تکه یک محصول تجاری بوده و در رونق گرفتن اقتصاد بسیار موثر است. تقاضای زیادی برای تولید فرش چهل تکه در خارج از کشور وجود دارد که زمینه صادرات این نوع فرش را نیز ایجاد کرده و باعث رونق گرفتن اقتصاد شده است.

برای مشاهده فرش های تکه دوزی شده و یا کلاژ در بازار دفه زن اینجا را کیلیک کنید 

فرش دست‌باف رنگ شده :

همانطور که از نام این فرش‌ها مشخص است، این فرش‌ها فرش‌هایی هستند که بر خلاف دیگر فرش‌ها که از رشته‌های رنگی برای بافت آن‌ها استفاده می‌شود و رنگ فرش قبل از تولید آن و با استفاده از نخ‌های رنگی تولید می‌شود، رنگ اصلی در فرش‌های رنگ شده بعد از تمام بافت بر روی آن‌ها اضافه می‌شود.

در این فرش‌ها، رنگ اصلی یا رنگ غالب فرش بعد از تکمیل فرش به آن اضافه می‌گردد و در اصطلاح، فرش بافته شده را رنگ می‌کنند.

این فرش‌ها دارای دسته‌بندی زیر می‌باشند:

فرش‌های تک رنگ یا رنگ شده ساده:

در این فرش‌ها، فرش‌های جدید سفید و یا فرش‌های قدیمی دوباره رنگ‌ریزی شده و فرش با یک رنگ اصلی به دست می‌آید که در برخی مناطق پر رنگ و در برخی مناطق کم رنگ بوده و همچنین اگر فرش اصلی دارای الگوهای معمولی فرش باشد، این الگوها به صورت کم رنگ در فرش دیده می‌شوند.

فرش‌های رنگ شده دارای طرح:

در این فرش‌ها معمولاً از فرش بافته شده سفید استفاده شده و هنرمندان نقاش بر روی نقاشی کرده و از فرش مانند یک بوم نقاشی استفاده می‌کنند و نقاشی‌های بسیار زیبایی را بر روی فرش ترسیم می‌نمایند.

برای مشاهده فرش‌های رنگ شده در بازار فرش، اینجا را کلیک کنید.

مشاهده تمام محصولات عرضه شده در بازار فرش دستباف دفه زن

 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  محل فروشگاه فرش دستباف  ) طبقه بندی شده اند، (  اینجا  ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  انواع و سبکهای فرش  )دستباف طبقه بندی شده اند،( اینجا ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( منطقه بافت فرش  ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا )را کیلیک کنید .
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  قیمت فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.
 •  برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( شکل فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( سایز و اندازه فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس قدمت و ( سن فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( رنگ فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس نوع الیاف به کار رفته در فرش و  ( جنس و مواد  فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.
فیلترها
 • قیمت
 • منطقه بافت
 • محل فروشگاه
 • سبک فرش
 • نقشه فرش
 • سایز
 • رنگ
 • سن فرش
 • شکل
 • 2‎میلیون
 • 66‎میلیون

میلیون  –  میلیون