جنس مواد فرش

الیاف فرش دستباف همواره یکی از نقاط قوت و برتری آن‌ها نسبت به فرش‌های ماشینی و الیاف مصنوعی بوده است. اما همین نخ‌های استفاده شده در قالی‌ها نیز دارای انواع مختلفی می‌باشند، شامل پشم، ابریشم، کرک و کتان که چهار جنس اصلی الیافی هستند که در بافت قالی‌ها استفاده می‌شوند و می‌توانند در چله‌ها و پرزهای قالی مورد استفاده قرار بگیرند.

در این بخش، قصد داریم در ابتدا پس از بررسی ویژگی‌های انواع الیاف فرش دستباف، به سراغ نحوه استفاده این نخ‌ها در قالی‌ها برویم و به نوعی انواع فرش را بر اساس نوع نخ بیان کنیم.

الیاف فرش دستباف

همانطور که بیان شد، چهار نوع اصلی الیاف فرش دستباف عبارتند از: پشم، ابریشم، کرک و کتان. با استفاده از هرکدام از این الیاف، فرش دستباف با مشخصات خاص خود به وجود می‌آید. بنابراین، اگر دنبال خرید فرش هستید، حتماً ویژگی‌هایی که انتظار دارید، با جنس نخ‌های آن را مطابقت دهید تا سازگاری داشته باشند.

پشم: الیافی با کیفیت

در بین الیاف فرش دستباف، پشم به عنوان مهمترین آنها معرفی می‌شود. در ایران، در بخش‌های مختلفی از کشور، گوسفندانی پرورش داده می‌شوند که پشم آنها برای بافت فرش دستباف به کار می‌رود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد پشم گوسفندان ایرانی به خاطر قطر و کیفیت بالایی که دارند، برای استفاده در صنعت قالی‌بافی بسیار مناسب هستند. بهتر است بدانید که قطر استاندارد پشم برای استفاده در بافت فرش ۳۰ تا ۴۰ میکرون می‌باشد. همچنین، در مورد این الیاف، نکاتی دیگر نیز وجود دارد:

 • استفاده از پشم گوسفندان نواحی کوهستانی با آب و هوای معتدل، گزینه‌ی مناسبی برای قالی‌بافی می‌باشند.
 • در رنگرزی فرش دستباف، توصیه می‌شود که دنبال پشم‌های سفید رنگ باشید، زیرا قدرت رنگ‌پذیری بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارند.
 • فصل چیده‌شدن پشم گوسفندان نیز بر کیفیت آن تأثیرگذار است و پشم‌های بهاری از پشم پاییز بهتر است.
 • انجام شستشوی پشم یکی از مراحل مهم در ایجاد الیاف با کیفیت می‌باشد. وجود انواع ناخالصی در پشم‌ها مانند شن و ماسه، چربی بدن حیوان، ادرار و عرق حیوان و... به شدت کیفیت کار را کاهش می‌دهند.

کتان و پنبه: رایجترین الیاف فرش دستباف

در بین الیاف فرش دستباف، بیشترین استفاده به کتان یا پنبه تعلق دارد. این الیاف به عنوان رایج‌ترین و پرکاربردترین گزینه‌ها شناخته می‌شوند. استفاده از پنبه برای تار و پود فرش‌های ایرانی امری کاملاً رایج است و این انتخاب دلایل متعددی دارد که به برخی از آنها پرداخته خواهد شد:

 • استحکام بالا: پنبه نسبت به الیاف دیگر مانند پشم و ابریشم دارای استحکام بیشتری است.
 • مقاومت در برابر آفت‌ها: پنبه مقاومت بالایی در برابر آفت‌ها دارد. آفت‌هایی مانند بید تمایلی به خوردن پنبه ندارند که این باعث می‌شود در صورت بیدخوردگی، تنها قسمت پرزهای فرش آسیب ببیند و تار و پود آن مورد آسیب قرار نگیرد.
 • محبوبیت در بافت‌های درشت: پنبه برای بافت‌های درشت، مانند فرش‌های ایرانی، بسیار مناسب است و به عنوان یک انتخاب محبوب شناخته می‌شود.

باید توجه داشت که از الیاف کتان یا پنبه برای پرز قالی استفاده نمی‌شود.

ابریشم: گران‌ترین الیاف فرش دستباف

گزینه بعدی که در بررسی نخ‌ها و الیاف فرش دستباف به آن پرداخته می‌شود، ابریشم است. این الیاف از پیله کرم ابریشم به دست می‌آید و در نسبت مساوی به قطر، دارای استحکام بالاتری نسبت به پشم می‌باشند.

دلیل اصلی قیمت بالاتر فرش‌های بافته شده با ابریشم نسبت به سایر الیاف، زحمت بسیار زیادی است که در فرایند بافت آنها صرف می‌شود. استفاده از الیاف ابریشمی در بخش‌های مختلف قالی‌بافی امکان‌پذیر است و برای برق و جلا دادن و برجسته نمایاندن طرح و نقش، از این الیاف استفاده می‌شود.

کرک (پشم مرینوس): الیافی کمیاب و گران

در بسیاری از موارد، ادعا می‌شود که فرش‌های دستباف بافته شده از الیاف کرکی هستند، اما زمانی که به قیمت آنها نگاه می‌کنید، این موضوع کمی دور از واقعیت است. دلیل این موضوع استفاده از پشم‌های ظریف خارجی مانند "مرینوس" است و به اشتباه و یا از روی عمد به نام فرش‌های کرکی معرفی می‌شوند.

استفاده از کرک تنها برای فرش‌های ظریف و گرانبها منطقی است، زیرا مقدار آن نسبت به پشم و پنبه بسیار کمتر است.

دسته‌بندی انواع فرش دستباف در بازار آنلاین

تاکنون درباره انواع الیاف استفاده شده در فرش دستباف صحبت کرده‌ایم. حالا لازم است درباره نحوه استفاده از این الیاف در پرز و چله فرش توضیح دهیم و ببینیم چگونه این الیاف به چه ترکیباتی می‌انجامد؟


1. فرش تمام پشم

استفاده از الیاف پشم برای هر دو قسمت چله و پرز، مواردی که در مناطقی با دسترسی محدود به پنبه رایج است، بسیار معمول است. این نوع بافت بیشتر به عنوان یک نوع بافت سنتی تلقی می‌شود و زمانی که هم چله و هم پرزها از پشم باشند، بافته ضخامت و زبری بیشتری پیدا می‌کند و به نوعی برای مکان‌های پر رفت‌وآمد، مناسب می‌شود.

برای مشاهده فرش تمام پشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


2. فرش پشم (پشم - کتان)

در بخش اول، تأکید زیادی بر استفاده از کتان یا پنبه شد، اما این الیاف تنها برای چله‌ها مناسب است و رایج‌ترین نوع بافت را تشکیل می‌دهند. الیاف کتان از ساقه گیاهی به نام فلاکس استخراج می‌شوند و کشت این گیاه به صورت سالانه انجام می‌شود. فرش‌های پشم با کتان به عنوان معمول‌ترین نوع فرش‌های درشت باف، در روستاها و شهرهای کوچک تولید می‌شوند.

برای مشاهده فرش پشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


3. فرش کرک (پشم مرینوس - کتان)

 وقتی که بدن حیواناتی مانند بز، شتر، گوسفند و شانه می‌خورد، الیاف ریز و ظریفی در دندانه شانه‌ها می‌مانند که به آن کرک گفته می‌شود. کرک ذاتا الیاف ریزتر و لطیف‌تری از پشم گوسفند است. تهیه کرک‌های مرغوب مشکل‌تر از پشم است. بیشتر فرش های موجود در بازار که به نام فرش کرک شناخنه می شوند در واقع از کرک تهیه نشده است و از نوعی پشم خارجی که معمولا در کشور استرالیا و کره جنوبی تولید می شود و به نام پشم یا کرک مرینوس شناخته می شود استفاده شده است واین پشم های مرینوس از پشم های معمولی بسیار لطیف تر و نرم تر می باشند و شباهت زیادی به کرک دارند .

برای مشاهده فرش کرک در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


4. فرش پشم - ابریشم (گل ابریشم)

استفاده از پرزهای کرک یا پشمی و چله‌های ابریشمی یکی دیگر از روش‌های استفاده از الیاف فرش دستباف است که بسیار کمتر اتفاق می‌افتد. زمانی که در پرزها از ابریشم به میزان زیادی استفاده شود و نقوش و حاشیه‌ها با ابریشم بافته شود، از اصطلاح "قالی گل ابریشم" برای آن استفاده می‌شود. این نوع فرش در شهرهایی مانند اصفهان و تبریز بافته می‌شود.

برای مشاهده فرش گل ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


5. فرش کف ابریشم

زمانی که برای زمینه فرش از ابریشم به جای پشم استفاده می‌شود، به آن "کف ابریشم" می‌گویند. این نوع فرش‌ها دارای سطح ابریشمی بیشتری هستند که باعث درخشندگی و براقیت بیشتر آنها می‌شود. درصد ابریشم مورد استفاده در این فرش‌ها نیز بسیار بیشتر از فرش‌های گل ابریشم است.

برای مشاهده فرش کف ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


6. فرش تمام ابریشم

در این نوع فرش، هم چله‌ها و هم پرزها از جنس ابریشم است ولی پود آنها از پشم یا از الیاف پنبه یا کتان می باشد. این فرش‌ها به عنوان یک قالی نفیس محسوب می‌شوند و نیازمند مراقبت ویژه‌ای هستند. زیرا فرش‌های بافته شده از این نوع نخ و الیاف دارای زیبایی فوق‌العاده‌ای هستند و قیمت بالایی دارند. توصیه می‌شود این قالی‌ها را در محل‌های کم تردد قرار داد تا از فرسودگی سریع آنها جلوگیری شود.

پود فرش عبارت است از رشته نخ هایی که به صورت موازی یکدیگر از بین نخ های تار گذشته و به طور افقی در دار فرش عبور داده می شوند. جنس این نخ ها معمولاً در فرش های عالی ابریشم و در فرش های خوب از پشم و در قالی های متوسط تا معمولی نخ پنبه است. البته باید دانست که استفاده نخ پنبه ای برای پود به واسطه محکم بودن و همچنین عدم کشش زیاد آن برای فرش مناسب تر میباشد.پود در فرش های دستباف در مرکز فرش هرار دارد و دیده نمیشود و زیر پرز های فرش قرار دارد . پرز (خواب) فرش، سطح خارجی آن را تشکیل می دهد که به وجود آمدن طرح و رنگ های مختلف در فرش به واسطه وجود آن هاست. جنس پرز فرش را در قالی های ممتاز و عالی ابریشم و در سایر قالی ها پشم تشکیل می دهد.

برای مشاهده فرش تمام ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


7. فرش تار و پود ابریشم

فرش‌های ابریشم و تمام ابریشم با یکدیگر تفاوت دارند. فرش ابریشم، فرشی است که تارها، گره‌ها و ریشه‌های آن از ابریشم بوده و پودها از پشم. به این نوع فرش‌ها "فرش تار ابریشم" می‌گویند. اما در فرش تمام ابریشم، هم تار و هم پودش از ابریشم است و به آن "فرش تار و پود ابریشم" می‌گویند. بافتن این نوع فرش کار سختی است که باعث کمیابی آن می‌شود.

برای مشاهده فرش تار و پود ابریشم در بازار انلاین فرش دفه زن اینجا را کیلیک کنید .


مشاهده تمام محصولات عرضه شده در بازار فرش دستباف دفه زن

 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  محل فروشگاه فرش دستباف  ) طبقه بندی شده اند، (  اینجا  ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  انواع و سبکهای فرش  )دستباف طبقه بندی شده اند،( اینجا ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( منطقه بافت فرش  ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا )را کیلیک کنید .
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  قیمت فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.
 •  برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( شکل فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( سایز و اندازه فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس قدمت و ( سن فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( رنگ فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.
 • برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس نوع الیاف به کار رفته در فرش و  ( جنس و مواد  فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.

فیلترها
 • قیمت
 • منطقه بافت
 • محل فروشگاه
 • سبک فرش
 • طرح و مارک فرش
 • نقشه فرش
 • سایز
 • رنگ
 • سن فرش
 • شکل
 • 0‎میلیون
 • 20000‎میلیون

میلیون  –  میلیون

ارسال رایگان
-4%
ارسال رایگان
ارسال رایگان
-4%