منطقه استان مرکزی

کشور و استان و شهر و روستا و قبیله (ایل) و فرد بافنده ای که فرش دستباف توسط او تولید می شود می‌تواند تأثیر زیادی بر روی فرش داشته باشد.

تاثیر منطقه بافت فرش بر روی فرش های دستباف  عبارتند از:

1 - تاریخچه و فرهنگ منطقه بافت فرش دستباف : 

منطقه‌ها و شهرهای مختلف ممکن است دارای تاریخچه و فرهنگ متفاوتی باشند که بر بافت و طرح‌های فرش‌های دستباف ارتباط دارد. این می‌تواند به عنوان یک منبع الهام برای طراحان و بافندگان عمل کند.

2 - مواد اولیه: 

منطقه‌های مختلف ممکن است دسترسی به مواد اولیه متفاوتی برای بافت فرش داشته باشند. به عنوان مثال، برخی مناطق ممکن است به دسترسی به پشم گوسفندان خاصی داشته باشند که به کیفیت و ویژگی‌های فرش تولیدی تأثیر بگذارد. به طور مثال پشم حاصل ازگوسفندان مناطق کوهستانی بسیار با پشم حاصل از گوسفندان مناطق پست و مراتع تفاوت دارد.این موضوع  را می توان در فرش های هریس به خوبی مشاهده کرد.

3 - سبک و طرح: 

هر منطقه ممکن است دارای سبک و طرح خاصی برای فرش دستباف باشد که به فرهنگ و سنت آنجا مرتبط باشد. برای مثال، فرش‌های دستباف با طرحات هندسی متمرکز در یک منطقه ممکن است با فرش‌های دستباف با طرحات گل و گیاهی در منطقه‌ای دیگر تفاوت داشته باشد.

4 - کیفیت بافت فرش :

 شهر و استان محل بافت فرش ممکن است بر کیفیت فرش های دستباف تولیدی اثر بگذارد. برخی مناطق ممکن است برند خاصی برای بافت فرش داشته باشند که به اعتبار و کیفیت آنها اضافه کند. همچنین تعداد گره های موجود در یک سانتی متر مربع از فرش با توجه به  منطقه بافت فرش متفاوت می باشد .

5 - قیمت فرش:

کشور و شهر و استان تولید فرش اثر مستقیمی بر روی قیمت فرش دارد .به طور مثال فرش های ابریشمی بافته شده در شهر قم و زنجان و مراغه با اینکه از طرح و دیزاین و مصالح بافت مشترک استفاده می کنند اما دارای قیمت های بسیار متفاوتی هستند که علت آن منطقه بافت متفاوت آنها است .این مسله در مورد فرش های نائین و فرش های طرح نائین که در مناطق دیگر بافته می شوند نیز مصداق دارد .

6-  نوع گره های فرش:

در هر منطقه از نوع گره های خاصی برای بافت فرش استفاده می شود که هر گره دارای کیفیت خاص خود بوده و این مسله بر روی قیمت و عمر فرش تاثیر بسیار زیادی دارد.به طور مثال در یک منطقه از گره ترکی برای بافت فرش استفاده می شود و در منطقه دیگر از گره فارسی برای بافت فرش استفاده می گردد.

7 - نوع رنگ فرش:

در فرش های دستباف از 2 نوع رنگ استفاده می شود .رنگ های گیاهی که از مواد طبیعی به دست می آید و رنگ های شیمیایی که از ترکیبات شیمیایی به دست می آید و در فرش های دستباف در منطق مختلف از رنگ شیمیایی و در برخی مناطق دیگر از رنگ طبیعی و در برخی مناطق از ترکیب آنها استفاده می شود که بر روی محصول نهایی اثر بسیار بالایی دارد.

8 - منحصر به فرد بودن فرش:

فرش دستباف یک اثر هنری بوده و یکی از عوامل بسیار موثر در قیمت و ارزش آن منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن برخی از آنها می باشد.اگر تعداد موجود از فرش بافته شده در یک منطقه کم باشد به صورت خودگار ارزش آن فرش به دلیل کمیاب بودن آن افزایش خواهد یافت .

در کل، محل بافت فرش دستباف می‌تواند یک نقش مهم در تعیین ویژگی‌ها و مشخصه‌های فرش داشته باشد و هر منطقه ممکن است تأثیرات مختلفی داشته باشد.

در این بخش ما فرش های دستباف تولید شده درمنطقه استان مرکزی را که  توسط تولید کنندگان و فروشندگان فرش دستباف  در بازار انلاین فرش دستباف دفه زن عرضه شده است دسته بندی نموده ایم  .

آشنایی با فرش دستباف استان مرکزی :

در شهر اراک در استان مرکزی ، یکی از اصلی‌ترین صنایع محلی، صنعت فرش دستباف می‌باشد، به‌ویژه فرش‌های ساروق که از زمان‌های قدیم جاودانه شده‌اند. فرش دستباف اراک به خصوصیات خاص و الگوهای زیبایش مشهور است که در این مقاله قصد داریم با آن آشنا شویم.

تاریخچه بافت فرش در اراک

اطلاعات دقیقی از تاریخچه فرش بافی در اراک در دست نیست، اما به دلیل وجود مراکز مهم فرش بافی در اطراف اراک مانند قم، کاشان و اصفهان، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که فرش بافی در این شهر از قدیم رواج داشته است. اراک در زمان قاجار مرکز مهمی از فرش بافی در ایران بود و محصولاتی نظیر فرش سرابند و فرش ساروق شهرت جهانی داشتند.

انواع فرش دستباف اراک

فرش ساروق

فرش دستباف ساروق از جمله محصولات مهم فرش بافی اراک است که به ویژه از زمان‌های قدیم تا به امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این فرش‌ها اغلب دارای طرح‌های منحنی و هندسی هستند و معمولاً از دو روش آمریکایی و سنتی در تار و پود آن‌ها استفاده می‌شود. طرح‌های متنوع از جمله هراتی، بوته و گل حنایی بر روی این فرش‌ها به شکل ترنج یا افشان بافته می‌شوند. فرش‌های ساروقی دارای نقوشی اصیل مثل نقش‌های مرغ و ماهی، پرده‌ای و گل و بوته می‌باشند که جزء جلوه‌های زیبای فرش این منطقه محسوب می‌شوند.

فرش محال

فرش محال نیز از دیگر انواع فرش دستباف اراک است که دارای بافت درشت و طرح‌های متنوعی مثل ترنجی، نقش‌های هراتی و بیضی شکل می‌باشد. این فرش‌ها اغلب از پشم با کیفیت و با رنگرزی دقیق و زیبا تهیه می‌شوند.

فرش مشک آباد

فرش مشک آباد یا ابراهیم آباد نیز از دیگر انواع فرش دستباف اراک است که معمولاً دارای پرزهای بلند و طرح‌هایی مانند مینا خانی، هراتی و گل حنایی هستند. این فرش‌ها با پود آبی و دار قالی عمودی بافته می‌شوند و دارای رنگرزی بسیار زیبا و با کیفیتی می‌باشند که آن‌ها را جزء محصولات برتر فرش بافی این منطقه می‌سازد.

خصوصیات فرش اراک

فرش دستباف اراک دارای خصوصیاتی منحصر به فرد است که آن را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن، کیفیت بالای بافت و عدم وجود گره تقلبی و بد بافی است که باعث می‌شود این فرش‌ها بسیار مرغوب و باارزش باشند. همچنین، فرش‌های اراک دارای بافت درشتی هستند که باعث می‌شود آن‌ها بسیار محکم و پایدار باشند.

صنعت فرش دستباف اراک با تاریخچه‌ای طولانی و متمایز، از جمله اصلی‌ترین صنایع محلی این منطقه است. انواع مختلف فرش‌های اراک، از جمله فرش ساروق، محال و مشک آباد، با طرح‌ها و خصوصیاتی خاص، جایگاه ویژه‌ای در بازار فرش دارند و همچنان مورد توجه قرار می‌گیرند.

فرش های بافته شده در منطقه استان مرکزی  وشهر اراک  :  

برای مشاهده فرش اراک که در منطقه استان چهار محال بختیاری  و شهر ها و روستا های اطراف  آن اینجا را کیلیک کنید .


اگر در این بخش محصولی را مشاهده نمی کنید  به این معنی می باشد که تا به امروز ، فروشندگان فرش که با بازار انلاین فرش دستباف دفه زن همکاری می کنند محصولی را که در منطقه استان مرکزی بافته شده باشد در بازار عرضه نکرده اند .

در این صورت شما می توانید از بخش تماس با ما ، (برای ورود به بخش تماس با ما بر روی این قسمت کیلیک کنید) در مورد فرشی که تمایل به خرید آن را دارید برای ما پیام گذاشته  شماره تماس خود  یا ایمیل خود را وارد کنید تا در اولین فرصت فروشگاهی را که فرش مورد نظر شما را داشته و از نظر قیمت فرش و فاصله فروشگاه با شما در بهترین شرایط می باشد به شما معرفی کنیم .

اگر در این دسته بندی محصول مطابق با سلیقه خود را مشاهده نکردید

اگر در این بخش محصولی را که از نظر رنگ ،  اندازه ، طرح ، قیمت و و یا سایر فاکتور های مد نظر شما  مطابقت داشته باشد مشاهده نمی کنید می توانید محصول مورد نظر خود را مستقیما به ما سفارش دهید . ما فرش مورد نظر شما را در بین محصولات  بیش از 500 فروشگاه و تولیدی فرش دستباف که با مجموعه ما همکاری می کنند جستجو کرده و یافته و به شما معرفی خواهیم کرد.

برای سفارش فرش مورد نظر خود بر گزینه ( فرم سفارش خرید فرش ) و  یا  بر روی ( اینجا ) کیلیک کنید و در فرم باز شده مشخصات محصول خود را درج نمایید تا همکاران ما در اولین فرصت فرش مورد نظر شما را پیدا کرده و نتیجه را به شما اطلاع دهند .

مشاهده تمام محصولات عرضه شده در بازار فرش دستباف دفه زن

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  محل فروشگاه فرش دستباف  ) طبقه بندی شده اند، (  اینجا  ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  انواع و سبکهای فرش  )دستباف طبقه بندی شده اند،( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( منطقه بافت فرش  ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا )را کیلیک کنید .

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس (  قیمت فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( شکل فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( سایز و اندازه فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس قدمت و ( سن فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید. 

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس ( رنگ فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.

-

برای مشاهده تمام فرش های موجود در بازار که بر اساس نوع الیاف به کار رفته در فرش و  ( جنس و مواد  فرش ) دستباف طبقه بندی شده اند، ( اینجا ) را کیلیک کنید.


فیلترها
 • قیمت
 • منطقه بافت
 • محل فروشگاه
 • سبک فرش
 • طرح و مارک فرش
 • نقشه فرش
 • سایز
 • رنگ
 • سن فرش
 • شکل
 • 2‎میلیون
 • 225‎میلیون

میلیون  –  میلیون

Sidebar Subcategories Sidebar Subcategories

Sidebar Subcategories

Featured Vendors Featured Vendors

ارسال رایگان

نظرات

هیچ داده ای یافت نشد

نوشتن نظر